Започване, извършване и приключване на стопанска дейност
Стартиране на стопанска дейност
При стартиране на бизнес е важно да се определи правната форма на дружеството. Правната форма е свързана със спецификата на бъдещата търговска дейност, която предстои да бъде извършвана, от целите, които се преследват, от броя на съдружниците, които стартират бизнес, от данъчното облагане и от други фактори.
В Република България най-използваните правни форми са:
- Едноличен търговец (ЕТ);
- Еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД)/ Дружество с ограничена отговорност (ООД);
- Еднолично акционерно дружество (ЕАД)/Акционерно дружество (АД).
Останалите правни форми са Събирателно дружество (СД), Командитно дружество (КД) и Командитно дружество с акции (КДА).
Предимствата и недостатъците на всяка от тях трябва да бъдат добре проучени и преценени, с оглед взимане на информирано решение от страна на предприемача преди стартирането на бизнес. Всяко лице трябва да прецени коя правна форма отговаря най-добре на целите и интересите му.
Търговските дружества се учредяват като отделни от учредителите си юридически лица. Независимо от националността на техните учредители, всички регистрирани в България дружества се счита за български юридически лица, които се учредяват и съществуват съгласно действащото българско законодателство.
Чуждестранното участие в капитала на българско дружество може да е 100%. Учредените дружества стават правоспособни юридически лица от момента на вписването им в Търговския регистър, воден от Агенцията по вписванията.
Извършване на стопанска дейност
Развиването на успешен бизнес в Република България изисква добро познаване на материя, широка по своя обхват – данъчно законодателство, социално и здравно осигуряване, митнически режим, разрешения за работа, строителство и строителни разрешителни, банково дело и кредитни институции, а също и съдебни спорове и арбитраж.
Промяна в предмета на дейност на дружество
Предметът на дейност на едно дружество може да бъде всяка дейност, която не е забранена със закон. Това означава че дружествата могат да упражняват всяка дейност, която не изисква специален лиценз. Предметът на дейност следва да даде необходимата информация на трети лица за областите, в които дадено предприятие работи, предоставя продукти или услуги.
Възможно е дружествата да посочат няколко вида дейност които упражняват. С течение на времето, в зависимост от изменения в законодателството или по чисто икономически причини, предприятията могатда заявят нов вид дейност или да допълнят извършваните дейности с нови.
На вписване в Търговския регистър подлежи всяко изменение във вече вписаните обстоятелства отнасящи се до дейността на дружеството.
На вписване подлежат обстоятелствата, определени по силата на закона, които са свързани с особеностите на търговското дружество, които търговския регистър има за цел да направи публични. Тези обстоятелства са предмет на регистърното производство. Оповестяването е свързано с правната сигурност в търговския оборот и защитата както интересите на търговеца, така и интересите на третите добросъвестни лица.
Прекратяване на стопанска дейност
Прекратяването на стопанската дейност на дружество не е еднократен акт. Това е процес, който се състои от няколко етапа:
1. Прекратяване на дейност
2. Уведомяване на териториалните дирекции на Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт за предстоящото заличаване
3. Обявяване на ликвидация
4. Обявяване на покана до кредиторите и заличаване на фирмата от Търговския регистър
За започване на процедурата по закриване на едно дружество е необходимо да бъде взето решение от съдружниците/акционерите в дружество с ограничена отговорност/ еднолично дружество с ограничена отговорност/ акционерно дружество или пък еднолично решение от собственика на едноличното дружество с ограничена отговорност. В решението се определя срок за ликвидация, който е не по-кратък от 6 месеца. Назначава се и ликвидатор, т.е. минава се през две фази – прекратяване и ликвидация.