Web Content Viewer
Признаване на междубраншова организация в сектора на плодовете и зеленчуците и другите земеделски продукти
Какво представлява услугата
Описание
Междубраншовите организации (МБО) са вертикални структури, които представляват и установяват диалог между представители на различни браншове, като производство, търговия и/или преработка на продукти в съответния сектор, с оглед насърчаване на маркетинговата координация, подобряване на знанията, проучване на пазарния потенциал и много други.
За разлика от другите форми на хоризонтално сътрудничество (като организации на производители и асоциации), МБО са структури, които не участват пряко в производството, преработката или търговията с продукти от съответния сектор. Основната им цел е насочена към работа по колективни проекти, които са от полза за всички членове на организацията и веригата за доставка на храни.
МБО обхващат най-малко една трета от производството и/или търговията, и/или преработката в съответния район на страната или в цялата страна.
- Правно основание
- Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския Парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 - чл. 156
- Закон за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз (Загл. изм. - ДВ, бр. 99 от 2013 г.) - чл. 38а
- Наредба № 12 от 5.05.2015 г. за условията и реда за признаване на организации на производители на земеделски продукти, асоциации на организации на производители и междубраншови организации и на групи производители - чл. 9
- Какво е необходимо да приготвя предварително
Подаване на заявление по образец (образец от Приложение № 1 към чл. 9 на Наредба № 12 от 2015 г.).
Образци на документи
Възможни начини за заявяване
- Описание на електронно заявяване
Преди да започнете електронно заявяване:
- Необходимо е да инсталирате на вашия компютър Квалифицирано удостоверение за квалифициран електронен подпис (КУКЕП) или Квалифициран електронен подпис (КЕП).
- Необходимо е да притежавате профил в системата за сигурно електронно връчване (https://edelivery.egov.bg/).
- Уверете се, че имате инсталиран Adobe Reader. Изтеглете последната версия тук.
За да заявите услугата:
- Изтеглете подходящо заявление от секция Образци на документи.
- Съхранете електронната форма на вашия компютър.
- Отворете формата с Adobe Reader.
- Натиснете с мишката върху поле от формата, за да го попълните.
- Попълнете всички полета с изискваната информация.
- След попълване на полетата натиснете с мишката в поле Дата и попълнете, за да се генерира уникален номер на заявката и поле Подпис за да подпишете документа с Вашия Квалифициран електронен подпис (КЕП).
- Проверете наличието на генериран номер в полето "Уникален номер на заявка". Този номер е идентифициращ заявената от вас услуга и по него ще можете да проверявате статуса на заявлението в системите еВръчване и еПлащане. Ако в това поле липсва генериран номер моля уверете се, че правилно сте изпълнили предходните стъпки.
- След като подпишете, съхранете формата на вашия компютър.
Съхранената, попълнена и подписана форма и необходимите придружаващи документи изпратете чрез системата за сигурно електронно връчване (https://edelivery.egov.bg/) към Министерство на земеделието
или
Натиснете бутона Заяви услугата за връзка към системата „Електронни форми“.
- Такси и срокове за предоставяне на услугата
Срок за предоставяне на услугата
четири месеца
Такси
Не се заплаща за услугата
- Резултат от услугата
Кой издава резултата от услугата
Министър на земеделието
Как ще получа резултата
+ Административни звена, предоставящи услугата
- Допълнителна информация
Доставчик на услугата
Идентификатор: 84
Допълнителни данни за услугата
Вътрешно административна услуга: Не
Последна актуализация: 12.12.2022 г.